هوافضا- علوم هوایی

همکاری آموزش و پرورش جهت استفاده از نمایشگرهای بریل دانش بنیان ها در مدارس نابینایان

همکاری آموزش و پرورش جهت استفاده از نمایشگرهای بریل دانش بنیان ها در مدارس نابینایان

دستگاه نمایشگر بریل یکی از شرکت های دانش بنیان که از چهار سال قبل تولید شده است، حالا با اضافه شدن خاصیت هایی چون امکان اتصال به وای فای و پوشش چندین زبانه خروجی و ورودی بریل، مقرر است با بارگذاری محتوای درسی، در اختیار دانش آموزان نابینا قرار گیرد و در این راه آموزش و پرورش استثنایی تعداد قابل توجهی از این دستگاهها را خریداری نموده است.


امیر سرمدی، از همکاران این پروژه در گفت و گو با ایسنا، دستگاه عرضه شده در این شرکت دانش بنیان را نمایشگر بریل ویژه نابینایان دانست که در بخش بالای دستگاه، صفحه کلید بریل و بخش پایین آن مانیتور بریل قرار دارد و اظهار داشت: این دستگاه از سال ۹۶ به تولید رسیده و بتازگی امکانات جدیدی به این دستگاه اضافه شده است.
وی افزود: بر طبق این امکان جدید، نابینایان این امکان را دارند که هر فایلی را بوسیله فلش در داخل دستگاه کپی کنند و بصورت صوتی و بریل آن فایل را بخوانند، ضمن آنکه امکان تایپ فارسی و انگلیسی برای آنها بوسیله این دستگاه فراهم گشته است.
سرمدی، امکان ذخیره سازی فایل را از دیگر قابلیت های این نمایشگر عنوان نمود و تصریح کرد: بتازگی زبان های آلمانی، عربی و فرانسوی هم در خروجی بریل این دستگاه اضافه شده است.
به گفته ی ایشان، در خروجی بریل زبان های فارسی، انگلیسی، آلمانی و فرانسوی و عربی و در ورودی بریل هم اکنون زبان های فارسی، انگلیسی و آلمانی پوشش داده می شود و نابینایان می توانند تایپ بریل داشته باشند.
این محقق، دفتر تلفن، Music Player، نمایش فایل های صوتی و تصویری و امکان افزایش و کاهش سرعت صدا را از دیگر قابلیت های دستگاه نمایشگر بریل عنوان نمود و تصریح کرد: با توجه به این که بیشترین منابع نابینایان صوتی است و اغلب آنها با دور تند گوش می کنند تا یک فایل یک ساعته را در مدت یک ربع تا نیم ساعت گوش دهند، بتازگی ما این امکان را به خاصیت های دستگاه اضافه کردیم تا سرعت فایل صوتی افزایش داده شود.
سرمدی با اعلان اینکه این دستگاه به واژه نامه چهار زبانه و نرم افزار قرآن با خروجی ترجمه فارسی و انگلیسی مجهز است، اظهار نمود: علاوه بر آن بتازگی امکان اتصال این دستگاه به وای فای را نیز فراهم کردیم.
وی در این زمینه توضیح داد: در گذشته به جهت اینکه این دستگاه به اینترنت متصل شود، یا باید بوسیله بلوتوث به گوشی اندروید دستگاه متصل می شد، ولی با قابلیتی که به آن افزوده شد این دستگاه امکان اتصال مستقیم به وای فای را دارد و فرد نابینا یا بوسیله Hotspot گوشی موبایل خود و یا مودم وای فای می تواند متصل شود و بدین ترتیب بصورت دسترس پذیر به فرد امکان وب گردی می دهد و خروجی صوتی و تصویری را نیز خواهد داشت.
سرمدی با اشاره به وضعیت تجاری سازی این دستگاه، اظهار داشت: سال قبل قرار بود که سازمان بهزیستی ۱۰۰ دستگاه از این نمایشگر را خریداری کند، ولی تا حالا ۳۰ دستگاه از آن خریداری شده است. سازمان آموزش و پرورش استثنایی نیز امسال تعداد قابل توجهی را خریداری نموده و مقرر است در مدارس ویژه نابینایان توزیع شود.
سرمدی به وضعیت آنلاین بودن کلاس های درس نابینایان اشاره نمود و اظهار داشت: مقرر است این دستگاهها در اختیار دانش آموزان قرار گیرد و در صورتیکه آموزش مجازی باشد، از آن در منزل استفاده می نمایند.
وی به مزایای کاربرد نمایشگر بریل برای دانش آموزان نابینا اشاره نمود و افزود: این دستگاه این امکان را برای فرد نابینا فراهم می آورد که دیگر نیازمند به همراه داشتن چندین کتاب بریل که دارای حجم زیادی است، نباشد.
این محقق این نمایشگر را یک تبلت بریل با وزن حدود ۷۰۰ گرمی دانست که ساعت شارژ باتری را نگه می دارد و می تواند یک روز تحصیلی دانش آموز را پوشش دهد.
سرمدی اشاره کرد: کافی است تنها متن کتب مورد نظر در دستگاه بارگذاری شود تا بتواند متن را بخواند.
به گفته ی ایشان، در فاز پایلوت تعدادی کتب درسی را از آموزش و پرورش استثنایی گرفتیم و امسال که مقرر است این دستگاه به دانش آموزان واگذار شود، متون کتاب ها در آن بارگذاری می شود تا متن را در تبلت در اختیار داشته باشند.1400/09/19
21:24:15
0.0 / 5
931
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۲
هوا فضا هوافضا