هوافضا- علوم هوایی
بررسی های جدید نشان می دهد؛

ثبات زمین به سبب شدت آلودگی های شیمیایی در خطر است

ثبات زمین به سبب شدت آلودگی های شیمیایی در خطر است

بررسی های پژوهشگران سوئدی نشان میدهد شدت تولید آلاینده های شیمیایی به حدی رسیده که ثبات زمین و حیات ایمن در کره زمین را به خطر انداخته است.به گزارش هوا فضا به نقل از نیواطلس، آلودگی های شیمیایی و به ویژه پلاستیک، می تواند حیات را بر روی کره زمین به شدت تهدید کند.
تحقیقات جدید نشان میدهد میزان تولید این محصولات چنان سریع رشد کرده که دولت ها حالا قادر به ارزیابی آن نیستند، چه رسد به کنترل خطرات ناشی از این پدیده بر روی اکوسیستم های کره زمین. ولی نتیجه این تحول پشت سر گذاردن مرزهای زندگی ایمن و تهدید ثبات سیاره کره زمین است.
در این مطالعه که توسط دانشمندان مرکز تحقیقات استکهلم هدایت می شود، میزان ورود مواد شیمیایی تولید شده به محیط زیست بررسی و ادعا شده که این نخستین تحقیق جهت بررسی تأثیر مواد مذکور بر پایداری سیستم کره زمین است. بگفته پژوهشگران حدود ۳۵۰۰۰۰ مورد از این مواد خطرناک در بازار جهانی وجود دارد که شامل انواع پلاستیک، آفت کش ها، مواد شیمیایی صنعتی، مواد شیمیایی موجود در محصولات مصرفی، داروها و آنتی بیوتیک ها می شود که خیلی از آنها به محیط زیست راه پیدا می کنند.
میزان این مواد در طبیعت از دهه ۵۰ میلادی بدین سو ۵۰ برابر شده و انتظار می رود تا سال ۲۰۵۰ سه برابر شود. پژوهشگران هشدار می دهند این تحول وضعیت پایداری که زمین برای ۱۰۰۰۰ سال داشته را از بین می برد.
این به مفهوم از دست رفتن محدودیت های ایمن برای انتشار گازهای گلخانه ای، حفظ تنوع زیستی، آب شیرین و سایر عوامل محیطی است که می تواند بر ثبات سیاره زمین تأثیر بگذارد.

1400/11/07
23:33:38
0.0 / 5
772
تگهای خبر: سیستم
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۲
هوا فضا هوافضا