هوافضا- علوم هوایی

روشی برای کشف تقلب در تراکنش های بانکی

روشی برای کشف تقلب در تراکنش های بانکی

پژوهشگران دانشکده مهندسی کامپیوتر دانشگاه صنعتی امیرکبیر موفق به کشف تقلب در تراکنش های بانکی با بهره گیری از هوش مصنوعی شدند که این طرح بعنوان برگزیده نهایی گروه اقتصاد و بانکداری در دومین جشنواره بین المللی کنز انتخاب شده است.به گزارش هوا فضا به نقل از ایسنا، دکتر سعیده ممتازی، دانشیار گروه هوش مصنوعی دانشکده مهندسی کامپیوتر دانشگاه صنعتی امیرکبیر و مجری طرح «کشف تقلب در تراکنش های بانکی و کارت های اعتباری با بهره گیری از هوش مصنوعی» اظهار داشت: خاصیت اصلی طرح استفاده از روش های نوین هوش مصنوعی در حل یکی از اشکالات حوزه بانکداری است.

وی با اشاره به اینکه این تحقیق از روش های روز دنیا در یادگیری عمیق و هوش مصنوعی بهره برده است، اظهار داشت: در امتداد ثبت علمی و انتشار مقالات علمی روش پیشنهادی با داده های استاندارد بین المللی موجود آموزش داده شده که توانسته به نتایج خوبی در زمینه پژوهشی خود برسد.

به گفته محقق دانشگاه صنعتی امیرکبیر، جهت بومی سازی و تجاری سازی این طرح و استفاده از آن در کشور نیاز است با داده های همان حوزه مدلها را آموزش داده و مورد استفاده قرار دهیم.

وی با اشاره به اینکه ایده اصلی این طرح از روش های هوش مصنوعی در پردازش متن به وجود آمده است، اظهار داشت: در پردازش داده های متنی ارتباط زیادی بین زنجیره کلمات در متن وجود دارد که درنظرگرفتن این ارتباط موجب می شود بتوان روش های دقیق تر و مؤثرتری را در پردازش متن و پیش بینی برچسب واژه ها به کار برد.

وی افزود: با بهره بردن از ایده مشابه کوشیدیم روش هایی که ماهیت مدل سازی دنباله ها را دارند، مورد استفاده قرار دهیم و ارتباط بین دنباله تراکنش ها را کشف نماییم تا بر طبق آن تشخیص دقیق تری در مورد تقلب در تراکنش ها داشته باشیم.

ممتازی افزود: هم اکنون باتوجه به ماهیت روش های مورد استفاده امکان ارائه یک نرم افزار یا محصول آماده برای استفاده در محیط های مختلف بانکی وجود ندارد و جهت استفاده از این محصول نیاز است برای هر حوزه دادگان مربوط به آن بعد از رعایت محرمانگی داده جهت آموزش مدل مورد استفاده قرار گیرد.

به گفته مجری طرح، نتیجه این تحقیق در زمینه بانکداری و همین طور هر حوزه دیگری که احتمال تقلب در دادگان آن وجود دارد، قابل استفاده می باشد.

وی درباب نتیجه این طرح اظهار داشت: در صورت عقد قرارداد با بانکها یا سایر سازمان های مرتبط می توان با بهره گیری از داده های همان حوزه طرح را به محصولی جهت کشف تقلب تبدیل کرد.

وی اضافه کرد: کارهای مختلفی در حوزه کشف تقلب انجام شده است، اما خاصیت اصلی این طرح استفاده از روش هایی است که در مرزهای دانش این حوزه قرار دارد.

بنا بر اعلام روابط عمومی دانشگاه امیرکبیر، این طرح بعنوان برگزیده نهایی گروه اقتصاد و بانکداری در دومین جشنواره بین المللی کنز (از برنامه های جنبی جایزه مصطفی (ص)) انتخاب شده است. دو مقاله بین المللی ISI از این طرح انتشار یافته است. مدل سازی دنباله ای داده ها، در نظر گرفتن ارتباط بین تراکنش های مختلف، استفاده از ترکیب چندین مدل یادگیری مختلف در قالب روش های نوین یادگیری عمیق مهم ترین نوآوری های این طرح بوده است.
1401/02/26
09:42:39
0.0 / 5
667
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
لینک دوستان هوا فضا
هوا فضا هوافضا