هوافضا- علوم هوایی
در گفت وگو با هوا فضا مطرح شد

افزایش ۳ برابری رخدادهای هفتگی زلزله در کشور

افزایش ۳ برابری رخدادهای هفتگی زلزله در کشور

از 24 خرداد در بندر چارک استان هرمزگان تا کنون بیش از 80 زلزله بزرگتر از 2.5 در این منطقه به ثبت رسیده و ادامه این لرزه ها در بندر مقام و پارسیان این استان درحال رخ دادن است و به اعتقاد پژوهشگران حوزه مخاطرات زمین شناسی این دو خوشه لرزه ای هر چند در فاصله 120 کیلومتری دارند، ولی به سبب تنشی که به صفحه ایران آمده است، منجر به رخداد این فوج لرزه ها شده و ادامه آن تا افغانستان یافته است.


دکتر علی بیت اللهی، عضو هیات علمی مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی در گفت و گو با ایسنا، اظهار داشت: اوج خوشه لرزه ای در بندر چارک که در نزدیکی جزیره کیش از ۲۴ خرداد رخ داد، با زلزله ای به بزرگای ۵.۲ بوده است و تا حالا نیز این فوج لرزه ها ادامه دارد.
وی با اعلان اینکه بیش از ۸۰ زلزله بزرگتر از ۲.۵ در این منطقه به ثبت رسیده است، اظهار نمود: زلزله های این فوج لرزه ها زلزله های کوچکی نیستند و عمده آنها زلزله های ۴ و ۴.۵، ۴.۷ و ۴.۹ بوده است.
بیت اللهی افزود: این تجمع زلزله ها که در محدوده شمال غربی جزیره کیش و بندر چارک رخ داده، سبب نگرانی مردم شده است، به شکلی که تعدادی از مردم در بیرون از خانه ها زندگی می کنند. این تجمع زلزله ها ناشی از روند و فشارشی است که از سمت جنوب به پوسته ایران وارد شده و هرازگاهی با رخداد زلزله های نه چندان بزرگ خودرا نشان میدهد.
این عضو هیات علمی مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی با تاکید بر این که این رخداد مشابه فوج لرزه های بندرگناوه استان هرمزگان است، اشاره کرد: در فوج لرزه های بندرگناوه بیش از ۲۶۰ زلزله در این منطقه رخ داد.
فوج لرزه در جنوب استان فارس
بیت اللهی تصریح کرد: در ادامه این فوج لرزه های بندرچارک، در یک فاصله ای در حدود ۱۲۰ کیلومتری به سمت شمال غرب در محدوده بندر مقام و شهر پارسیان و در مناطق جنوبی استان فارس فوج لرزه های دیگری درحال رخ دادن است.
وی اشاره کرد: این فاصله نشان میدهد که این دو خوشه لرزه ای از یکدیگر جدا و مجزا هستند، ولی حکایت از وجود تنش انباشته بزرگی دارد که باتوجه به خصوصیات سازندهای زمین شناسی، سبب شده یک مرحله حاد، شکستگی بزرگ و وقوع زلزله بزرگتر را رقم نزند.
عضو هیات علمی مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی اشاره کرد: بر این اساس این منطقه با سکانس رخدادهای زلزله زیاد، انرژی تجمع یافته را آزاد می کند.
بگفته این محقق حوزه مخاطرات، آزاد سازی این انرژی تجمعع یافته در قالب فوج لرزه ها در بندر چارک، بندر مقام و پارسیان درحال رخ دادن است و این فوج لرزه ها از یکدیگر فاصله دارند و دو خوشه لرزه ای جداگانه است.
وی در پاسخ به این پرسش که آیا می توان این دو خوشه لرزه ای در بندر چارک و مقام را به عنوان دو رخداد جداگانه تلقی نمود، اظهار داشت: در بندر چارک بنظر می رسد که گسل "پیش ژرفای زاگرس" مسبب این زلزله ها باشد، ولی در بندر مقام تجمع یافتگی انرژی بیشتر در اطراف گسل موازی گسل "پیش ژرفای زاگرس" با عنوان "پیشانی زاگرس" قرار دارد.
بیت اللهی با تاکید بر این که بنظر می رسد در این رخدادهای لرزه ای در استان هرمزگان دو سیستم گسلی جداگانه مؤثر هستند، افزود: ولی ناحیه از دیدگاه تکتونیکی یک ناحیه شمرده می شود.
وی افزود: جدا شدگی این دو خوشه لرزه ای نشان میدهد که دو ساز و کار جداگانه از نظر رخداد زلزله ها اتفاق می افتد.
عمق کم زلزله در استان هرمزگان
بیت اللهی اشاره کرد: بررسی ها نشان میدهد که این زلزله ها در عمق کم رخ می دهد که برآوردها حاکی از متوسط عمق ۱۳ کیلومتر را دارد و بنظر می رسد در ادامه این روند، احتمال کمی وجود دارد که زلزله ای با بزرگای زیاد رخ دهد.
وی تصریح کرد: به نظر من در این منطقه همین روال سبب خواهد شد که رخداد زلزله ها، اجازه تجمع بیشتر انرژی را ندهد و انتظار وقوع زلزله بزرگتر را نداشته باشیم.
ادامه تنش ها تا افغانستان
عضو هیات علمی مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی با اشاره به وقوع زلزله ای به بزرگای ۶.۱ در کشور افغانستان، اظهار داشت: روز گذشته در این کشور زلزله ای با بزرگای ۶.۱ و یا طبق گزارش دیگری ۵.۹ در جنوب کشور افغانستان رخ داد.
وی اظهار نمود: فاصله این زلزله با خوشه های لرزه ای ایران زیاد است، ولی از نظر تکتونیکی از ناحیه به سبب تنشی که از سمت جنوب به پوسته ایران و افغانستان وارد شده، آن ناحیه نیز فعال گردیده است.
بیت اللهی اشاره کرد: در این شرایط ما با یک بی هنجاری لرزه ای در کشور مواجهیم، به شکلی که در مراوه تپه استان گلستان زلزله ای با بزرگای ۵ نیز رخ داده و درسایر نقاط کشور نیز این تنش ها قابل مشاهده می باشد.
وی ادامه داد: مکانیسم رخداد این زلزله ها به این صورت است که در اثر افزایش فشار و تجمع نیرو، گسل هایی که به مرز شکستگی می رسند، بیشتر و زودتر از سایر گسل ها به مرز شکست نزدیک می شوند و بدین جهت است که رخداد زلزله ها را بصورت تصادفی در شمال غرب، در شمال شرق و جنوب کشور مشاهده می نماییم.
روند رخدادهای لرزه ای
عضو هیات علمی مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی با اشاره به روند رخدادهای لرزه ای در کشور، توضیح داد: در مطالعاتی که بر روی زلزله های ۶ ماهه اخیر انجام دادیم، نشان داد که ظرف دو هفته اخیر نسبت به چندین هفته های گذشته کشور، تعداد رخداد هفتگی زلزله ها بیش از ۳ برابر متوسط رخدادهای لرزه ای در کشور است.
وی تصریح کرد: این امر نشان میدهد که تجمع و ذخیره شدن تنش و فشار تکنونیکی یک مرحله آزاد شدن و شکستگی لایه ها است و در پی آن رخداد زلزله های متوالی را شاهدیم و این روند به نظر من خودش برای مناطق خصوصاً جنوبی کشور یک نوع سوپاپ اطمینان و آزاد شدن تنش و جلوگیری از ذخیره انرژی برای وقوع زلزله هاست و از این نظر این روال، یک شرایط مطلوب است.1401/04/03
10:55:35
0.0 / 5
489
تگهای خبر: سیستم
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۱
هوا فضا هوافضا