هوافضا- علوم هوا فضا

نخستین نقشه جهانی از قمر تایتان زحل منتشر گردید

نخستین نقشه جهانی از قمر تایتان زحل منتشر گردید

هوا فضا: ستاره شناسان نخستین نقشه جهانی و كامل از قمر تایتان سیاره زحل را منتشر نمودند. تنوع چشم اندازهای قابل مشاهده از راه این نقشه مشابه با نقشه های كره زمین است.


به گزارش هوا فضا به نقل از انگجت، دانشمندان ناسا پس از بررسی ها و تلاش های فراوان موفق به تهیه نقشه جامع قمر تایتان زحل شده اند كه بزرگترین قمر سیاره مذكور به حساب می آید.
برای تهیه نقشه مورد اشاره از اطلاعات جمع آوری شده توسط فضاپیمای كاسینی استفاده شده است. كاسینی با بیشتر از صد بار پرواز به دور تایتان و برآورد شرایط این قمر زحل در نهایت توانست تصاویری را از سطح آن تهیه نماید كه با كنار هم قرار دادن آنها یك نقشه كامل از تایتان به دست آمده است.
نقشه مذكور نشان داده است كه بیشتر از دو سوم سطح تایتان را دشت های مسطح تشكیل می دهد.
اما ۱۷ درصد از آنرا هم تپه ها پوشانده اند. حدود۱۴ درصد از تایتان هم كوهستانی است و ۱.۵ درصد باقیمانده سطوح پرپیچ و خمی هستند كه به دلیل فرسایش و بارش باران وضعیت خاصی پیدا كرده اند.
همچنین تنها ۱.۵ درصد از سطح تایتان را دریاچه ها پوشانده اند كه البته ماده اصلی تشكیل دهنده این دریاچه ها متان و نه آب است. محققان عمر دریاچه های مذكور را اندك می دانند. ستاره شناسان قصد دارند با استفاده از این نقشه ها تغییرات فصلی تایتان و خصوصیت های جغرافیایی و آب و هوایی آنرا به صورت دقیق بررسی نمایند.

1398/09/05
22:23:11
5.0 / 5
4168
تگهای خبر: ناسا
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
هوا فضا هوافضا