علوم هوا فضا
عزم ملی برای صیانت از نخبگان،

مأموریت های وزارت علوم از جذب نخبگان تا توسعه زیست بوم فناوری در استان ها

مأموریت های وزارت علوم از جذب نخبگان تا توسعه زیست بوم فناوری در استان ها

هوا فضا: به گزارش هوا فضا، معاون فناوری و نوآوری وزیر علوم اظهار داشت: قانون جهش تولید دانش بنیان تکلیف استان ها را در زمینه توسعه زیست بوم فناوری و نوآوری روشن کرده و بر مبنای آن، استانداران سراسر کشور موظف می باشند کلیه پتانسیل های موجود در دانشگاه ها را شامل پارک های علم و فناوری، منابع استانی، پتانسیل شرکتهای دانش بنیان، توانمندی های پژوهشگاه ها و پژوهشکده ها را برای رفع چالش های استان و توسعه این زیست بوم و شرکتهای دانش بنیان به کار گیرد.


به گزارش هوا فضا به نقل از ایسنا، قانون جهش تولید مبتنی بر ۲۰ ماده و ۱۰ تبصره، بعد از سه سال تلاش معاون وقت علمی و فناوری رییس جمهوری و در تعامل با مجلس شورای اسلامی به تصویب رسید. این قانون علاوه بر آنکه بدنبال رفع نقصها و مشکلات قانونی پیش روی کسب وکارهای دانش بنیان و فناور است، در تلاش است تا از نخبگان و متخصصان کشور در زمینه های دانش بنیان بهره ببرد.
بر این اساس وزارت علوم، تحقیقات و فناوری مجاز است در قالب قانون و مقررات نسبت به جذب و بکارگیری متخصص اقدام نماید و این اقدامی است که بگفته معاون فناوری وزیر علوم، تحقیقات و فناوری، در دستور کار این وزارتخانه قرار دارد و تاکید دارد که "در حال پیگیری دریافت مجوز برای جذب ۳۰۰ نیروی متخصص برای فعالیت در پارک های علم و فناوری هستند."
وی راه اندازی پردیس های فناورانه برمبنای بند "ت" ماده "۶" قانون جهش تولید دانش بنیان را در این جهت می داند و یادآور می شود: وزارت علوم و وزارت بهداشت مجاز به تاسیس پردیس های علم و فناوری هستند.

تحول بنیادی با قانون جهش تولید دانش بنیان
دکتر علی خیرالدین، معاون فناوری وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در گفت و گو با ایسنا، اظهار داشت: با پیگیری های معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، قانون جهش تولید پس از چند سال پیگیری و رفت و آمد در مجلس و شورای نگهبان، در نهایت به تصویب رسید و توسط رئیس جمهوری ابلاغ گردید.
وی با تأکید بر این که این قانون حاوی مصوبات پیشرفته ای در راستای تکمیل و توسعه زیست بوم نوآوری است، اظهار داشت: بند "ت" قانون جهش تولید دانش بنیان به وزراتخانه های علوم و بهداشت اجازه داده است که پردیس علم و فناوری ایجاد کنند. ما از سال ۹۸ بخشنامه ای دراین زمینه داشتیم که یکسری نواقصی داشت و برمبنای مصوبه قانون جهش تولید دانش بنیان، آنرا مورد بازبینی قرار دادیم و در کمیسیون فناوری و نوآوری و شورای گسترش تصویب و به دانشگاه ها و پارک های علم و فناوری ابلاغ گردید.
خیرالدین ایجاد پردیس ها را به دو صورت مستقل و مشترک دانست و اضافه کرد: پردیس های مستقل بیشتر برای پژوهشگاه ها و پژوهشگاه ها هستند و پردیس های مشترک ویژه بخش خصوصی، شرکت های دولتی و جهاد کشاورزی و غیره است. تا حالا پردیس دانشگاه یزد با مشارکت پارک علم و فناوری یزد، پردیس سلامت ثامن در خراسان رضوی با مشارکت آستان قدس رضوی و پارک فناوری خراسان رضوی به راه افتاده است.

جذب نخبگان در فضای فناوری و پشتیبانی از شرکت های دانش بنیان
خیرالدین به ماده ۱۲ قانون جهش تولید دانش بنیان اشاره نمود و تصریح کرد: این ماده تکلیف استانها را در حوزه توسعه زیست بوم فناوری و نوآوری روشن کرده است. بر طبق این ماده، استانداران سراسر کشور موظف می باشند کلیه پتانسیل های موجود در دانشگاه ها را شامل پارک های علم و فناوری، منابع استانی، پتانسیل شرکت های دانش بنیان و توانمندی های پژوهشگاه ها و پژوهشکده ها را برای رفع چالش های استان و توسعه این زیست بوم و شرکت های دانش بنیان به کار بگیرند.
وی ادامه داد: در وزارت علوم طرح "تانا" (توسعه اکوسیستم نوآوری استان) را در این جهت مطرح کردیم و با پیگیری های انجام شده، وزیر کشور نامه ای را در سال قبل به استانداران ابلاغ نمود تا ستادی را در استان به نام ستاد "اقتصاد دانش بنیان" با ریاست استاندار و دبیر رئیس پارک علم و فناوری ایجاد کنند که این ستاد در بیشتر استانها شکل گرفته است و بوسیله آن خیلی از مشکلات شرکت های دانش بنیان و واحدهای فناور مطرح و پیگیری می شود.
معاون فناوری وزیر علوم، تحقیقات و فناوری با اشاره به جزییات طرح "تانا"، توضیح داد: بر طبق این طرح، پارک کلیه بازیگران و نقش آفرینان زیست بوم نوآوری کشور را طی یک تا دو روز دور هم جمع می کند و نیازها و ایده های نوآورانه و محصولات شرکت های دانش بنیان معرفی می شود.
وی با اعلان اینکه در این رویداد، سرمایه گذاران نیز حضور دارند، اشاره کرد: تا حالا این طرح در استانهای "زنجان" و "گلستان" اجرائی شده و بتازگی نیز در استان "خراسان رضوی" برگزار می شود و امیدوار هستم این طرح در کشور به جلو برود.
خیرالدین همین طور به برنامه های وزارت علوم برای جذب نخبگان و متخصصان اشاره نمود و اظهار داشت: برمبنای قانون پشتیبانی از دانش بنیان، وزارت علوم مجاز است در قالب قانون و مقررات نسبت به جذب و بکارگیری متخصصان اقدام نماید و ما درحال پیگیری دریافت مجوز برای جذب ۳۰۰ نیروی متخصص برای فعالیت در پارک های علم و فناوری هستیم و طبق قانون هم سازمان برنامه و بودجه باید در قالب قوانین و مقررات، منابع و بودجه لازم را تامین کند.

حمایت از شرکت های دانش بنیان
وی ارزیابی شرکت های دانش بنیان را از ماموریت های معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری دانست و اظهار داشت: دراین زمینه یک بخشنامه ارزیابی شرکت های دانش بنیان از طرف معاونت علمی و فناوری ریاست در سال ۹۱ تصویب گردید و در آن چندین نوع شرکت همچون "شرکت های نوپا" نوع ۱ و ۲، شرکت های تولیدی نوع ۱ و ۲ و شرکت های نوع ۳ که مستعد دانش بنیان شدن هستند، معرفی شده است.
خیرالدین افزود: در گذشته این شرکت های نوع ۳ از تسهیلاتی چون مزایای معافیت مالیاتی و تسهیلات واگذاری اراضی نمی توانستند بهره گیرند و صندوق نوآوری و شکوفایی نیز از این نوع شرکتها حمایتی نمی کرد، ولی با پیگیری هایی که انجام شد، در ماده ۸ قانون جهش تولید دانش بنیان، شورای "راهبری فناوری ها و تولید دانش بنیان" تعریف شده است.
وی رئیس جمهوری را رئیس این شورا و معاون علمی رئیس جمهوری را نایب رئیس این شورا دانست و افزود: در جلسه این شورا که در روز ۹ تیرماه سال جاری برگزار شد، قرار شد شرکت های نوع ۳ از خدمات و تسهیلات حمایتی بهره مند شوند.
خیرالدین افزود: علاوه بر آن با تفاهم خوبی که میان وزارت علوم، وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری صورت گرفت، قرار شد یکسری از پارک ها که استعداد ارزیابی دارند، شناسایی شوند و این پارک ها کارگزارانی شوند که شرکت های دانش بنیان نوع ۳ را شناسایی و معرفی می کنند.

راهکار قانونی برای رفع کمبود اعتبارات در دانشگاه ها و پارک ها
خیرالدین به ماده ۱۴ قانون جهش تولید اشاره نمود و افزود: در این ماده طرحی مطرح شده که طبق آن به هیات های امنای دانشگاه ها، مؤسسات آموزش عالی و پژوهشی، جهاد دانشگاهی و پارک های علم و فناوری، اجازه داده می شود که در امتداد تحقق و توسعه اهداف و ماموریت های علمی و پژوهشی بوسیله توسعه منابع مالی و مدیریت متمرکز و یکپارچه، سرمایه گذاری، دارایی ها، اموال و موقوفات، یک سازمان توسعه و سرمایه گذاری وابسته به خودرا شکل دهند.
وی تاسیس این سازمان را در امتداد سیاست های کلی اصل ۴۴ عنوان نمود و اظهار داشت: با اجرای این طرح، دانشگاه ها می توانند مشکلات اقتصادی و کمبود اعتبارات را مرتفع کنند.
خیرالدین اشاره کرد: این وظیفه وزارت علوم است که قسمتی از بخشنامه های این ماده قانونی را تدوین کند که خوشبختانه پیش نویس آن آماده شده است. تصویب آن در هیات وزیران خواهد بود.
منبع:

1401/07/06
13:03:55
0.0 / 5
408
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۴
هوا فضا هوافضا