هوافضا- علوم هوایی

کوشش برای تجاری سازی یک فریزر منفی 100 درجه قابل حمل

کوشش برای تجاری سازی یک فریزر منفی 100 درجه قابل حمل

به گزارش هوا فضا، فناور برگزیده بیست و هشتمین جشنواره تحقیقات و فناوری علوم پزشکی رازی در یک شرکت دانش بنیانT یک فریزر منفی ۱۰۰ درجه قابل حمل برای جابه جایی محصولات با ارزش زیستی طراحی نموده است.دکتر میلاد اختراعی در گفتگو با ایسنا، در مورد حوزه فعالیت پژوهشی خود توضیح داد: ما یک دستگاه فریزر قابل حمل منفی ۱۰۰ درجه پزشکی طراحی کردیم که یک محصول میان رشته ای در حوزه تجهیزات پزشکی است.

وی در مورد کاربرد این فریزر قابل حمل اظهار داشت: این دستگاه وسیله ای است برای حمل و نقل اعضای پیوندی بدن که احتیاج به جابه جایی و احتیاج به دماهای فوق سرد دارند. همینطور از این محصول میتوان برای جابه جایی واکسن هایی مانند واکسن های کرونا که احتیاج به دماهایی حدود منفی ۸۰ درجه دارند، بهره برد.

این دانش آموخته مهندسی برق و الکترونیک، با بیان اینکه ما پیش از این محصولی برای جابه جایی محلول های زیستی با ارزش نداشتیم، اظهار نمود: پیش از این نمونه های زیستی با ارزش در کشور به روش سنتی از راه یخدان ها یا کلدباکس ها و یخ خشک جابه جا می شدند.

وی افزود: اما امروزه با طراحی این محصول که تاییدیه دانش بنیانی از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری دریافت کرده، دستگاهی فریزر قابل حملی را در اختیار داریم و می توانیم با آن اعضای پیوندی مثل قلب و کبد یا حتی نمونه های خونی و محلول های زیستی با ارزش را جابه جا نماییم.

فناور برگزیده بیست و هشتمین جشنواره تحقیقات و فناوری علوم پزشکی رازی، تصریح کرد که این محصول پروانه بهره برداری از سازمان صمت، ثبت اختراع و تاییدیه اداره تجهیزات پزشکی و تاییدیه دانش بنیانی را برای تولید و عرضه در بازار دریافت کرده است.

به گفته برگزیده ششمین جشنواره اندیشمندان و دانشمندان جوان در حوزه کسب و کارهای نوپا؛ این محصول برای نخستین بار در ایران توسعه پیدا کرده و نمونه مشابه داخلی نداشته است. همینطور این محصول دو نمونه مشابه آمریکایی و دانمارکی در دنیا دارد.

این دانش آموخته مهندسی برق و الکترونیک در مورد روند تجاری سازی این محصول توضیح داد: گرفتن مجوزهای مختلف نخستین قدم ما برای تجاری سازی این محصول بوده و هم اکنون برای فروش این محصول با خیلی از سازمان های دولتی که تحت نظر وزارت بهداشت هستند، مانند سازمان انتقال خون، موسسه رویان و شرکتهای دانش بنیان تولید کننده ماده مؤثره های دارویی؛ وارد مذاکره شدیم.

وی اضافه کرد: بزرگ ترین دستاوردی که تا کنون کسب کردیم، فروش بخشی از دانش فنی این محصول به یک بیمارستان در کشور کانادا بوده است.

اختراعی ضمن اشاره به چالش های این مسیر، اظهار داشت: نخستین چالش برای ما، تیم سازی بود. چون به افرادی نیاز داشتیم که در این فضای آشفته، انگیزه خودشان را حفظ و با ما همکاری کنند. همینطور برای تهیه بعضی از تجهیزات الکترونیکی با محدودیت های ناشی از تحریم ها مواجه شدیم؛ ولی خوشبختانه با نیروی جوان، مستعد و ماهری که در شرکت گرد هم آوردیم، این محصولات به صورت بومی شده در داخل شرکت تولید شد.منبع:

1401/12/27
08:25:57
0.0 / 5
333
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۲
هوا فضا هوافضا