هوافضا- علوم هوا فضا

کنگره علوم انسانی با همکاری مراکز علمی در ۲۲ آبان

کنگره علوم انسانی با همکاری مراکز علمی در ۲۲ آبان

هوا فضا: هوا فضا: دبیر علمی هفتمین کنگره بین المللی علوم انسانی اسلامی از برگزاری هفتمین کنگره بین المللی علوم انسانی اسلامی و ششمین دوره جایزه جهانی علوم انسانی اسلامی با حضور بیش از 1500 نفر از اساتید، پژوهشگران و دانش پژوهان کشور و با همکاری 54 مرکز علمی داخلی و خارجی در تاریخ 22 آبان ماه جاری آگاهی داد.


به گزارش هوا فضا به نقل از ایسنا، حجت الاسلام احمد حسین شریفی در نشست خبری هفتمین کنگره بین المللی علوم انسانی اسلامی و ششمین جایزه جهانی علوم انسانی اسلامی با اشاره به این که برخی از منتقدان در داخل کشور از بیهودگی علوم انسانی سخن می گویند، اظهار داشت: از سالهای قبل در دنیای غرب، ایران و جهان اسلام از مرگ علوم انسانی سخن گفته می شد. ما نیز به یک معنا معتقد هستیم؛ علوم انسانی رایج و غربی که مبتنی بر بنیان های معرفتی و انسان شناختی اومانیسم و لیبرالیسم است، گره ای از انسان ایرانی و مسلمان نمی گشاید. بنا بر این نیز علوم انسانی رایج نتوانسته است قدرت و فایده خودرا به جامعه ایرانی اسلامی نشان دهد.
وی با اشاره به ارائه مقالات در هفتمین کنگره بین المللی علوم انسانی، اظهار داشت: کنگره علوم انسانی اسلامی توانسته است در طول ۱۴ سال قبل شبکه ای از اندیشمندان، پژوهشگران و نویسندگان معتقد به علوم انسانی را شکل دهد. ما در کشور نزدیک به ۳۳۰۰ اندیشمند، محقق و اندیشمند را شناسایی کرده و با آنها ارتباط داریم و در جلسات ما حضور دارند. همین طور شبکه ای از حدود ۶۰ مرکز آموزشی و پژوهشی دغدغه مند تحول در علوم انسانی اسلامی تشکیل شده است.
دبیر علمی هفتمین کنگره بین المللی علوم انسانی اسلامی افزود: تولیدات علمی ما تا حالا در حدود ۴ هزار مقاله و چکیده مقاله بوده است؛ اما آن چه که تا حالا پخش شده، ۷۰۷ مقاله بوده است. علاوه بر این در طول دوره برگزاری ۷ دوره کنگره تا حالا بیش از ۱۰۰ نشست علمی و تخصصی با عنوان کرسی های ترویجی و نظریه پردازی برگزار شده است. بااینکه کرونا وقفه ای در برگزاری این جلسه ها ایجاد کرد، اما از سال قبل هر دو هفته یکبار نشست علمی توسط مجمع عالی علوم انسانی برگزار می گردد.
وی با اشاره به ارائه اطلاعات آماری کنگره هفتم، اضافه کرد: ۱۵ کمیسیون تخصصی در این کنگره فعالیت می نمایند که در ۱۴ مرکز دانشگاهی و پژوهشی برگزار می گردند. تفاوت کمیسیون های این دوره نسبت به دوره های قبل شامل استفاده از موضوعات و چالش های روز جامعه در محورهای فراخوان کمیسیون ها، حرکت به سمت استخراج نظام مسائل کمیسیون ها و کوشش برای افزایش تولید محصولات و خروجی های قابل دسترس علوم انسانی اسلامی بوده است.
شریفی اشاره کرد: اعضای شورای علمی کنگره هفتم علوم انسانی ۳۸ نفر و اعضای شورای علمی این کنگره حدود ۱۹۸ نفر است.
وی افزود: تعداد چکیده و مقالات دریافتی در این دوره ۵۱۰ عنوان بود و تا حالا ۳۳۰ مقاله پذیرفته شده است. تعداد مقالات این دوره نسبت به دوره ششم کمتر شد؛ برای اینکه از دو سال قبل که مقدمات دوره هفتم را شروع کردیم، به دبیران کمیسیون ها اطلاع رسانی کردیم که مقالات غیرتکراری و در سطح علمی پژوهشی در این دوره پذیرش شوند. به همین علت در این دوره مقالات کیفیت بیشتری را دارا هستند.
شریفی تصریح کرد: هفتمین کنگره بین المللی علوم انسانی اسلامی و ششمین دوره جایزه جهانی علوم انسانی اسلامی با حضور بیش از ۱۵۰۰ نفر از اساتید، پژوهشگران و دانش پژوهان کشور و با همکاری ۵۴ مرکز علمی داخلی و خارجی، ۲۲ آبان ماه در فرهنگستان علوم افتتاح شده و کمیسیون ها نیز از ۲۳ آبان ماه تا اول آذرماه در مراکز علمی برگزار خواهند شد.1402/08/19
16:20:00
0.0 / 5
289
تگهای خبر: آموزش , كیفیت , ناسا
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۱
لینک دوستان هوا فضا
هوا فضا هوافضا