علوم هوا فضا
برای نخستین بار؛

آدامس باستانی دی ان ای زن ۵۷۰۰ ساله را فاش كرد

آدامس باستانی دی ان ای زن ۵۷۰۰ ساله را فاش كرد

هوا فضا: پژوهشگران با بررسی یك آدامس باستانی كد ژنتیك كامل یك زن را كشف كرده اند كه 5700 سال قبل می زیسته است. آنها با تحلیل دی ان ای تصویری از ظاهر او را نیز ساختند.


به گزارش هوا فضا به نقل از تلگراف، پژوهشگران با آزمایش یك تكه آدامس باستانی كه از درخت توس تهیه شده بوده، كد كامل ژنتیك یك زن عصر حجر را كشف كرده اند. حدود ۷۶۰ هزار سال قبل، انسان های اولین با جوشاندن پوست بدنه درخت توس نوعی چسب می ساختند كه از آن برای چسباندن دسته های چوبی به ابزارهای سنگی نیز استفاده می شد. بگفته كارشناسان انسان های اولیه برای درمان دندان درد یا بیماری های دیگر پوست بدنه درخت توس را می جویدند. این اولین باری است كه پژوهشگران بدون دسترسی به قطعه ای از پیكر شخص در گذشته، كد ژنتیك او را كشف می كنند.
بدین سان با كمك یك تكه آدامس باستانی پژوهشگران تصویری از زنی را ساختند كه ۵۷۰۰ سال قبل زندگی می كرد. پژوهشگران با بررسی این تكه آدامس جویده شده خاكستری دی ان ای را كشف كردند كه نشان می داد صاحب آن موها و پوستی تیره و چشمانی آبی داشته است. همین طور مشخص شد این زن جوان اردك و فندق خورده بوده است. این آدامس در جزیره لولاند واقع در جنوب دانمارك كشف شده است. پژوهشگران این زن عصر حجر را كه ظاهر آن تفاوت زیادی با ساكنان فعلی دانمارك دارد، لولا نامگذاری كرده اند. تحلیل دی ان ای نشان داد زن جوان از اقوام شكارچی مركز اروپا بوده است. هانس شرودر از دانشگاه كپنهاگن می گوید: برایمان بسیار جالب بودكه بدون وجود استخوان توانستیم دی ان ای كامل یك انسان را بیابیم. این تحقیق در نشریه Nature Communications انتشار یافته است. پژوهشگران همین طور با بررسی این آدامس دی ان ای باكتریایی نیز كشف كردند.


منبع:

1398/09/27
18:13:05
5.0 / 5
4101
تگهای خبر: كارشناس , ناسا
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
هوا فضا هوافضا