هوافضا- علوم هوا فضا

علم با طعم شیرین آزمایش های شیمی و فیزیک با حضور دانشجویان

علم با طعم شیرین آزمایش های شیمی و فیزیک با حضور دانشجویان

هوا فضا: رویداد روز علوم با حضور تعدادی از دانشجویان دانشگاه های مختلف در دانشگاه تربیت دبیر شهیدرجایی اجرا شد. این رویداد نمایشگاهی برای مشاهده و انجام آزمایش های جذاب ناآشنای علم بود.


به گزارش هوا فضا به نقل از ایسنا، هنگامی که نام درس شیمی و فیزیک به میان می آید، در ذهنمان یکسری فرمول و آزمایش تداعی می شود. چون در مدارس و دانشگاه ها ریتم آموزش این دروس خشک و خسته کننده است و اگر آزمایش جذابی هم وجود داشته باشد، شیوه ارائه آنقدر خشک و بی روح است که به چشم نمی آید. در سالهای اخیر با جذب نیروهای جوان در نظام تعلیم و تربیت کشور، معلمان نوپا اهتمام و تلاش دارند تا شیوه های تدریس را خلاقانه و در محیطی پر نشاط عرضه کنند تا انگیزه مطالعه را بالا برند.
دانشگاه تربیت دبیر شهید رجایی یکی از دو دانشگاه تربیت معلم کشور و یکی از میراث داران یکصد سال تربیت معلم است که این رسالت خطیر را بر دوش دارد و در سالهای اخیر با جذب نیروهای جوان و فعال توانسته بخشی اعظمی از نیرو انسانی نظام تعلیم و تربیت کشور را تامین کند.


از این رو؛ این دانشگاه دارای انجمن های علمی مختلف است که کارهای زیادی برای ارائه شیوه های جدید تدریس دارند. انجمن های علمی دانشگاه تربیت دبیرشهید رجایی تلاش نموده اند با برگزاری نمایشگاهی روی دیگر علم را نشان دهند و با انجام آزمایش های خلاقانه روش های مختلف تدریس را پیش روی معلمان و دانش آموزان قرار دهند.
رویداد روز علوم روز سوم اردیبهشت ۱۴۰۳ در دانشگاه تربیت دبیر شهیدرجایی با حضور تعدادی از دانشجویان دانشگاه های مختلف که معلم های آینده هستند، اجرا شد. این رویداد نمایشگاهی برای مشاهده و انجام آزمایش های جذاب ناآشنای علم بود.
در همین باره؛ علیجانی، دبیرکل انجمن های علمی دانشگاه تربیت دبیر شهید رجایی به ایسنا اظهار داشت: در دانشگاه شهید رجایی تعداد ۲۵ انجمن علمی وجود دارد که رویداد روز علوم توسط چهار انجمن فیزیک، شیمی، ریاضی و انجمن آموزش علوم برگزار شده است. دانشجویان تلاش نموده اند آزمایش هایی که در کتاب های درسی دانش آموزان وجود دارد بصورت خلاقانه انجام دهند. هدف این است که دانشجوی-معلمان و دانش آموزان با دنیای علم ارتباط بیشتری داشته باشند. در این روز؛ تعداد ۱۵ آزمایش فیزیک و ۱۰ آزمایش شیمی انجام می گیرد.
در همین باره باید گفت؛ تمام آزمایش های این رویداد بسیار جذاب و مخاطب پسند بود. یکی از این آزمایش های خلاق وجذاب «آزمایش کف آتش زا» بود. این آزمایش از کف ریکا و گاز متان درست شده بود و هنگامی که دست آغشته به مایع می شد، در عین آتش زا بودن، سوختگی برای دست نداشت.
یکی دیگر از آزمایش ها سیال غیرنیوتونی بود که با آرد و آب درست شده بود و هنگامی که به مایع محکم و آرام ضربه وارد می شد نتایج متفاوت دیده می شود. هنگامی که محکم ضربه زده می شود، مایع سفت و سخت بود و هنگامی که به آرامی ضربه زده می شود، مایع فرو می رود و سبک می شود.


نی و سیب زمینی، پایستگی تکانه زاویه ای، رقاصک باتری، قانون لنز درون لوله مسی، آرد و شلنگ، لیزر درون آب و کتاب چسبنده از دیگر آزمایش های بود که در این رویداد انجام شد.
به هر روی؛ برگزاری این دسته از رویدادها می طلبد که در دانشگاه ها و مدارس افزایش یابد تا ارائه محتوای دروس از حالت خشک و بی روح بیرون رود و دانش آموزان و دانشجویان با انگیزه بیشتر به مطالعه بپردازند.
منبع:

1403/02/06
11:13:38
0.0 / 5
179
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۵
هوا فضا هوافضا