هوافضا- علوم هوا فضا

حضور ۹ دانشگاه ایرانی در جدید ترین رتبه بندی جهانی QS سال ۲۰۲۵

حضور ۹ دانشگاه ایرانی در جدید ترین رتبه بندی جهانی QS سال ۲۰۲۵

به گزارش هوا فضا، رتبه بندی جهانی QS سال ۲۰۲۵ منتشر گردید و ۹ دانشگاه از ایران در جدید ترین نتایج این رتبه بندی حضور دارند که در مقایسه با سال قبل با رشد نسبی رو به رو شده اند.


به گزارش هوا فضا به نقل از ایسنا، روابط عمومی مؤسسه استنادی و پایش علم و فناوری جهان اسلام (ISC)، دکتر سید احمد فاضل زاده رئیس موسسه ISC اظهار داشت: بیست و یکمین رتبه بندی جهانی کیو اس، در ۴ ژوئن ۲۰۲۴، منتشر گردید. در این رتبه بندی بیشتر از ۱۵۰۰ موسسه از ۱۰۵ کشور رتبه بندی شده اند که به لحاظ حضور، ایالات متحده آمریکا، انگلستان و چین به ترتیب بیشترین تعداد مؤسسه را در این رتبه بندی داشته اند.
فاضل زاده عنوان کرد: در رتبه بندی کیو اس ۲۰۲۵، برای سیزدهمین سال متوالی، موسسه فناوری ماساچوست (MIT) در رتبه اول قرار گرفته است و امپریال کالج لندن در رتبه دوم و دانشگاه آکسفورد، دانشگاه هاروارد و دانشگاه کمبریج به ترتیب در رتبه های سوم تا پنجم قرار دارند.
* ۱۰ دانشگاه برتر جهان در رتبه بندی کیو اس ۲۰۲۵ در جدول ۱ قابل مشاهده است
رئیس مؤسسه ISC اظهار داشت: در رتبه بندی کیو اس ۲۰۲۵ تعداد ۹ دانشگاه از جمهوری اسلامی ایران حضور دارند. دانشگاه­های صنعتی شریف با رتبه ۳۴۲، تهران با رتبه ۳۶۸، صنعتی امیرکبیر با رتبه ۴۰۳ و علم و صنعت ایران با رتبه ۴۳۶ و صنعتی اصفهان با رتبه ۴۸۹ به ترتیب رتبه اول تا پنجم ایران را کسب کرده­اند. همینطور دانشگاه های تبریز با رتبه ۵۵۲، شیراز با رتبه ۷۰۰-۶۹۱، شهید بهشتی با رتبه ۹۰۰-۸۵۱ و فردوسی مشهد با رتبه ۱۰۰۰-۹۵۱ دیگر دانشگاه های حاضر در این رتبه بندی هستند.
وی افزود: عملکرد دانشگاه های کشور در رتبه بندی جهانی کیو اس در سالهای مختلف در جدول ۲ نشان داده شده است.
* جایگاه دانشگاه های کشور های اسلامی در رتبه بندی کیو اس (QS) ۲۰۲۵
فاضل زاده تصریح کرد: در این رتبه بندی تعداد ۲۹ کشور اسلامی با ۲۷۰ دانشگاه حضور داشته اند. در بین کشورهای اسلامی کشور مالزی با ۳۵، اندونزی با ۲۷ و ترکیه با ۲۵ دانشگاه بیشترین تعداد حضور را دارند.
تعداد دانشگاه های کشورهای اسلامی در این رتبه بندی در نمودار ۱ قابل مشاهده می باشد.


*روش شناسی رتبه بندی کیو اس
رئیس مؤسسه ISC اظهار داشت: رتبه بندی کیو اس توسط مؤسسه "کاکارلی سیموندز" در کشور انگلستان صورت می گیرد و عملا از سال ۲۰۱۰ به صورت مستقل دانشگاه های دنیا را مورد ارزیابی قرار می دهد.
اطلاعات انتشارات علمی دانشگاه ها در این رتبه بندی از پایگاه استنادی اسکوپوس (Scopus) در بازه زمانی ۵ ساله و استنادات در بازه زمانی ۶ ساله محاسبه می شود.
شاخصهای مورد استفاده در رتبه بندی جهانی کیو اس ۲۰۲۵ در جدول ۳ نشان داده شده است.


منبع:

1403/03/22
10:50:27
0.0 / 5
59
تگهای خبر: فناوری
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۴
لینک دوستان هوا فضا
هوا فضا هوافضا