علوم هوا فضا

گاز بدبوی سمی، شاخص وجود حیات در دیگر سیارات

گاز بدبوی سمی، شاخص وجود حیات در دیگر سیارات

هوا فضا: بر خلاف تصور عمومی وجود گازهایی مانند اكسیژن و متان تعیین كننده وجود حیات در دیگر سیاره ها نیست و گازی بدبو و سمی به نام فسفین شاخص اصلی در این حوزه است.به گزارش هوا فضا به نقل از دیجیتال ترندز، بررسی های محققان دانشگاه ام آی تی نشان داده است گاز بی رنگ فسفین بر خلاف گازهایی مانند متان و اكسیژن تنها به دلیل تحولات بیولوژیك و نه تحولات زمین شناسی به وجود می آید و بنابراین شناسایی آن در دیگر سیاره ها عامل قطعی وجود حیات در آنهاست.
فسفین، گازی با فرمول شیمیایی نادر پی اچ ۳ است كه البته به مقدار اندك در جو كره زمین هم وجود دارد. گاز مورد اشاره بسیار سمی هم هست و با حمله به دستگاه تنفسی سبب مرگ می شود.
بررسی ها نشان داده است گاز فسفین تنها در صورتی تولید می شود كه حیات غیرهوازی و غیروابسته به اكسیژن در منطقه ای وجود داشته باشد. این گاز به هیچ وجه به دلیل واكنش شیمیایی یا ناهنجاری های زمین شناسی یا جغرافیایی به وجود نمی آید. گاز فسفین همیشه از فسفر به دست می آید و فرآیند این تبدیل بدون وجود عناصر زنده و در حال حیات رخ نمی دهد.
ستاره شناسان با عمل به این مورد قصد دارند از تلسكوپ جدید جیمز وب برای شناسایی این گاز در فضا استفاده كنند و از این طریق احتمال حیات در دیگر سیاره ها را بررسی نمایند. بدین منظور نقاطی در فاصله ۱۶ میلیون سال نوری از كره زمین هم بررسی خواهند شد.

1398/10/12
23:53:24
5.0 / 5
4257
تگهای خبر: دیجیتال , ناسا
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۱
لینک دوستان هوا فضا
هوا فضا هوافضا