هوافضا- علوم هوایی
ستاری در دومین جشنواره و نمایشگاه ملی فولاد:

فرهنگ داخلی سازی محصولات در صنعت فولاد شكل گرفته است

فرهنگ داخلی سازی محصولات در صنعت فولاد شكل گرفته است

هوا فضا: دومین جشنواره و نمایشگاه ملی فولاد ایران با حضور سورنا ستاری، معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری بامداد امروز در مركز همایش های برج میلاد برگزار گردید.


به گزارش هوا فضا به نقل از ایسنا، معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری در این مراسم سخنان خویش را با تسلیت رویدادهای اخیر شروع كرد و اظهار داشت: مواجه با این اتفاقات دشوار می باشد. اما زندگی یك مبارزه است كه با وجود تمام اتفاقات آن باید روی پای خود بایستیم و اتفاقاتی خوب را برای پیشرفت جامعه رقم بزنیم.
ستاری با اشاره به اینكه دو تعریف از كارخانه و صنعت وجود دارد كه از لحاظ زیرساخت های فكری با یكدیگر متفاوت هستند، اظهار داشت: كارخانه مكانی است كه خط تولید آنرا از خارج به كشور می آوریم و به وسیله آن محصول تولید می شود اما این محصول نیاز به دانشگاه و دانشجو ندارد. بلكه در اینجا تنها به تربیت تكنسین نیاز داریم. اگر بخواهیم رابطه بین صنعت و دانشگاه داشته باشیم باید این تفكر را فراموش نماییم. چونكه صنعت مكانی است كه به دانشگاه نیاز دارد و در آن طراحی و ماشین سازی انجام می شود.
معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری همینطور بیان نمود: از سویی برخی انتظارات از دانشگاه ها پایه و اساسی ندارد. چونكه محصول حاصل سرمایه گذاری بخش خصوصی روی پژوهش است. دولت تنها باید زیرساخت های پژوهش را اصلاح كند. پس تحقیقات دانشگاهی هم با پول دولت به محصول نمی رسد. این شركت ها هستند كه سبب تولید محصول می شوند.
رییس ستاد فرهنگسازی اقتصاد دانش بنیان بستر توسعه شركت های دانش بنیان را دانشگاه ها دانست و اضافه كرد: دانشگاه ها تأمین كننده نیروی انسانی و محیطی برای رونق نوآوری و توسعه فعالیت استارتاپ ها هستند و از راه فروش محصولات شركت های خود باید درآمدزایی كنند. این موضوعی است كه دانشگاه ها به آن رسیده اند. سقف آرزوهای دانشگاه ها با پول دولت محدود است. دانشگاهی كه بلند پروازی و نوآوری داشته باشد از راه فروش فناوری و قراردادهای خود درآمدزایی می كند.
ستاری در بخش بعدی سخنان خود به فرهنگ نفتی اشاره نمود و اظهار داشت: ۱۱۰ سال فروش نفت فرهنگ كارآفرینی را نابود كرد. با پول فروش نفت نمی توان دانش و فناوری را خرید و صاحب صنعت شد. چونكه فناوری یادگرفتنی است.
عزم جدی برای ماندگار كردن اقتصاد دانش بنیان
معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری همینطور اظهار داشت: فرهنگ نفتی كه در كشور شكل گرفته است باید با همراهی همه تغییر كند. البته تغییر این فرهنگ عمومی در جامعه كاری سخت اما شدنی است. همه در كنار یكدیگر و در یك جبهه باید برای این تغییر مبارزه نماییم.
ستاری با اشاره به اینكه ظرفیت های بسیاری در كشور وجود دارد اضافه كرد: علیرغم این تعداد محقق، دانشگاه ها و شركت های دانشگاه ها تحریم ایران توسط یك كشور دیگر اتفاقی نامناسب است و نشان داده است كه در صنعت ضعف هایی داشتیم. با اینكه در این سال ها پیشرفت های بسیاری هم داشته ایم.
معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری با اشاره به اینكه صنعت فولاد در راه تغییر فرهنگ خود قرار گرفته است و فرهنگ جدیدی در این صنعت در حال شكل گیری است اظهار داشت: سال قبل ایران در حوزه كاتالیست تحریم شد و این فرصتی برای تولید آن در داخل شد و امروز احتیاج به واردات این محصول وجود ندارد. این فرهنگ سبب شده در حوزه قطعه سازی و طراحی و داخلی سازی آن شاهد اتفاقات خوبی باشیم.
بر اساس گزارش روابط عمومی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، در ادامه این مراسم تفاهم نامه های همكاری میان نهادهای مختلف با حضور معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری به امضا رسید.
این جشنواره و نمایشگاه بزرگترین گردهمایی تولیدكنندگان، تأمین كنندگان، بازرگانان و متخصصان زنجیره آهن و فولاد ایران است كه با حمایت های نهادهایی مانند معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری برگزار می گردد.
این رویداد با رویكرد بومی سازی و توسعه فناوری از ۲۳ تا ۲۶ دیماه سالجاری در برج میلاد تهران برگزار می گردد.1398/10/23
22:08:51
5.0 / 5
4429
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۲
هوا فضا هوافضا