علوم هوا فضا
با همكاری موسسه علمی لایبنیتز؛

پایگاه داده ای سخت پوستان خلیج فارس ایجاد می شود

پایگاه داده ای سخت پوستان خلیج فارس ایجاد می شود

هوا فضا: پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی و علوم جوی با همكاری موسسه علمی تحقیقاتی لایبنیتز آلمان در صدد است پایگاه داده ای سخت پوستان خلیج فارس ایجاد كند.به گزارش هوا فضا به نقل از پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی و علوم جوی، قرارداد همكاری مشترك تحقیقات دریایی بین پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی و علوم جوی و موسسه علمی تحقیقاتی لایبنیتز آلمان منعقد شد.
در این قرارداد همكاری مشترك كه بین دكتر فرزانه ممتازی عضو هیئت علمی به نمایندگی از پژوهشگاه و دكتر «اولیور كلمان»به عنوان مدیر بخش سخت پوستان موزه تاریخ طبیعی به نمایندگی از موسسه علمی تحقیقاتی لایبنیتز آلمان صورت گرفت، طرفین درباب سخت پوستان خلیج فارس و دریای عمان مطالعات و تحقیقات دریایی مشترك انجام می دهند.
ممتازی درباب مفاد این قرارداد اظهار داشت: در این پژوهش دوجورپایان دریازی زیرجزرومدی خلیج فارس و دریای عمان كه در طول گشت شناور خلیج فارس پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی و علوم جوی جمع آوری شده اند، شناسایی شده و پایگاه داده ایی برای این جانوران برمبنای نرم افزار DELTA ایجاد خواهد شد.
وی اشاره كرد: با پایه ریزی این پایگاه داده ایی امكان شناسایی دوجورپایان كه بخش اصلی جامعه كفزیان را می سازند برای افراد غیر متخصص علمی فعال در زمینه علوم زیستی دریا فراهم می شود. همین طور مطالعات تكمیلی تبارزایی و تعیین مسیرهای پراكنش و گونه زایی در خلیج فارس و دریای عمان امكان پذیر می شود.
ممتازی با اشاره به اینكه كفزیان در زیست بوم های دریایی به سبب آنكه نمایی از ساختار و وضعیت سلامت محیط زیست خودرا ارائه می كنند و اهمیت زیادی در هرم غذایی دریا دارند و مورد توجه پژوهشگران علوم دریایی هستند، اظهار نمود: شناسایی دوجورپایان بعنوان بخش اصلی جامعه كفزیان به سبب آرایه شناسایی پیچیده آنها مشكل بوده و باتوجه به فقدان دانش مطالعاتی آنها در كشورهای حاشیه خلیج فارس و دریای عمان بطور معمول در مطالعات زیست محیطی و شناسایی منابع دریایی نادیده گرفته می شوند. این مساله منجر به كاهش ارزش علمی و عملكرد این گونه مطالعه ها بویژه در حوزه مدیریت منابع و حفاظت محیط زیست می شود.
در این قرارداد كه با بخش سخت پوستان موزه تاریخ طبیعی آلمان صورت خواهد گرفت، انتقال علم و تكنولوژی از كشور آلمان به جامعه علمی ایران توسط دكتر كلمان و دكتر ممتازی امكان پذیر خواهد شد.


منبع:

1398/10/30
17:15:17
5.0 / 5
4511
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۴
هوا فضا هوافضا