هوافضا- علوم هوایی

كشف سیاركی در نزدیك ترین فاصله گردش به خورشید

كشف سیاركی در نزدیك ترین فاصله گردش به خورشید

به گزارش هوا فضا محققان برای نخستین بار موفق به كشف سیاركی شده اند كه در مداری نزدیك تر از سیاره زهره در حال گردش به دور خورشید است.به گزارش هوا فضا به نقل از دیجیتال ترندز، اغلب سیارك های موجود در منظومه شمسی در كمربندی درخلال مریخ و مشتری واقع شده اند و بعضی از آنها هم در مداری نزدیك به مشتری در حال گردش به كره زمین هستند. اما برای نخستین بار سیاركی شناسایی شده كه در مداری نزدیك تر از زهره در حال چرخش به دور زمین است.
این سیارك توسط محققان دانشگاه كل- تك كانادا شناسایی شده و فعلاً ۲۰۲۰ AV۲ نام گرفته است. ستاره شناسان از دهه ۷۰ میلادی تا به امروز به دنبال یافتن چنین سیاركی بوده اند، اما با پیشرفت تجهیزات فنی سرانجام پس از نیم قرن در این حوزه به موفقیت رسیده اند.
كشف سیارك مورد اشاره از راه رصدخانه پالومار در كالیفرنیای آمریكا انجام شده است. این رصدخانه كه در ۹۰ كیلومتری جنوب رصدخانه كوه ویلسون قرار دارد، توسط مؤسسه فناوری كالیفرنیا اداره می شود.
سیارك ۲۰۲۰ AV۲ بین یك تا سه كیلومتر پهنا دارد و مدار گردش آن به دور خورشید بیضی شكل است. ۲۰۲۰ AV۲ هر ۱۵۱ روز یك مرتبه به دور خورشید می گردد. ظن ستاره شناسان بر این است كه این سیارك قبلاً بزرگ تر بوده و در فاصله دورتری از خورشید قرار داشته و احتمالاً بر اثر برخورد با یك سیاره مسیر آن منحرف شده و به سمت خورشید حركت كرده است.

1398/11/01
17:41:39
5.0 / 5
4487
تگهای خبر: دیجیتال , فناوری , ناسا
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
لینک دوستان هوا فضا
هوا فضا هوافضا