هوافضا- علوم هوا فضا
توسط لندر اینسایت؛

صدای ۲ زلزله دیگر در مریخ ثبت گردید

صدای ۲ زلزله دیگر در مریخ ثبت گردید

هوا فضا: ناسا دو نمونه جدید صوتی از زلزله در مریخ را منتشر نموده است. این زلزله ها توسط لندر اینسایت ثبت شده اند.


دریافت 225 KB
به گزارش هوا فضا به نقل از گیزمودو، لندر اینسایت بعد از فرود روی مریخ با استفاده از یك ابزار زلزله سنج به نام SEIS اهتمام كرد زلزله ها در این سیاره را رصد كند.
این كاوشگر آوریل سال قبل اولین زلزله احتمالی در مریخ را ثبت نمود. بعد از آن آزمایشات نشان داد از میان ۱۰۰ سیگنال ارتعاشی حداقل ۲۱ مورد زلزله هستند.
اكنون ناسا دو نمونه از زلزله ها را در مریخ منتشر نموده است. این زلزله ها در ایام ۱۷۳ و ۲۳۵ مریخ ثبت شده اند. ارتعاشات بطور مستقیم قابل شنیدن نیستند.
زیرا فركانس این ارتعاشات پایین تر از شنوایی انسان است. در همین راستا اطلاعات ارتعاشی پردازش شده اند تا افراد بتوانند آنها را بشنوند.
سیگنال های ارتعاشی اصلی بسیار مبهم و مرموز بوده اند و هنوز معین نمی باشد دلیل این زلزله ها در مریخ چیست. اما زلزله های جدیدی كه ثبت شده اند بیشتر شبیه تصور دانشمندان از زلزله در مریخ هستند و فركانس پایین تری دارند.
دانشمندان اهتمام كردند این زلزله ها را از منابع دیگر ارتعاش مانند باد و حتی حركات كاوشگر نیز متمایز كنند.
ناسا در این كاوشگر ابزارهایی مخصوص مطالعه زیر پوسته سیاره طراحی نموده است. مریخ برخلاف زمین صفحه های تكتونیك ندارد اما پروسه های سیاره ای مختلفی به ارتعاشات داخلی در آن منجر می شوند. شهاب سنگ ها، گرانش قمر سیارات دیگر یا فعالیت های آتشفشانی از دلیلهای احتمالی زلزله در مریخ به حساب می آیند.


منبع:

1398/07/13
14:47:06
5.0 / 5
4743
تگهای خبر: ناسا
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
هوا فضا هوافضا