هوافضا- علوم هوایی

عامل ذوب شدن یخ های قطب شمال شناسایی شد

عامل ذوب شدن یخ های قطب شمال شناسایی شد

به گزارش هوا فضا دانشمندان با بررسی نحوه ذوب یخ های قطب شمال برای نخستین بار به این نتیجه رسیده اند كه علت این مسئله گرم شدن آب های عمق اقیانوس اطلس است.به گزارش هوا فضا به نقل از اسلش گیر، پژوهشگران می گویند روند گرمایش زمین به گرم شدن سریع آب های عمق اقیانوس اطلس منجر شده و این جریان آب گرم از زیر اقیانوس اطلس به سمت یخ های قطب شمال جریان می یابد و سبب می شود یخ ها از زیر و نه از بخش های بالاتر ذوب شوند.
این نحوه ذوب شدن سبب می شود حجم عظیمی از کوه های یخ با سرعت بالا فرو بریزند. همین مسئله باعث می شود تا روند شکل گیری و تثبیت کوه های یخ در قطب شمال متوقف شود.
بررسی مشترک مذکور که توسط پژوهشگران فنلاندی، کانادایی، انگلیسی و آمریکایی صورت گرفته نشان داده است روند مذکور از ۱۵ سال پیش تا به امروز سرعت گرفته و شدت تخریب کوه های یخ در قطب شمال به صورت مرتب در حال افزایش می باشد. همینطور در سال های ۲۰۱۲ و ۲۰۱۹ روند ذوب یخ های قطب شمال تشدید شده و البته در سال ۲۰۲۰ کمی کاهش یافته است.
پیش از این عمدتاً روند تغییرات جوی کره زمین و فرایندهای مربوط به گرمایش جهت بررسی علت ذوب شدن یخ های قطب شمال و جنوب مورد توجه قرار گرفته بود.

1399/07/01
15:13:50
5.0 / 5
1501
تگهای خبر: ناسا
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۱
هوا فضا هوافضا