هوافضا- علوم هوا فضا
در پژوهشگاه رویان؛

یك مهاركننده تومور سرطان روده بزرگ معرفی گردید

یك مهاركننده تومور سرطان روده بزرگ معرفی گردید

پژوهشگران در پژوهشگاه رویان موفق به معرفی hsa-miR-3658 بعنوان سركوب كننده بیان ژن OCT4 و مهاركننده تومورهای سرطان روده بزرگ شدند.به گزارش هوا فضا به نقل از مهر، یکی از نشانگرهای پرتوانی ژن، «OCT۴» است که علاوه بر سلول های بنیادی پرتوان در سلول های ایجادکننده تومورهای سرطانی نیز بیان می شود؛ بنا بر این آگاهی از سازوکارهای مولکولی تنظیم کننده بیان این ژن دارای اهمیت است.
تاکنون ریز RNAهای (microRNAs) اندکی در رابطه با تنظیم بیان این ژن شناسایی شده اند. به دنبال یافتن ریز RNA جدیدی که در تنظیم بیان OCT۴ موثر هستند پژوهشگران در دانشگاه تربیت مدرس و پژوهشگاه رویان به بررسی بیوانفورماتیک داده های مولکولی پرداختند.
نتایج این بررسی ها hsa-miR-۳۶۵۸ را بعنوان کاندیدای احتمالی معرفی نمود. بررسی ها نشان داد بیان این ریز RNA در سلول های توموری سرطان روده بزرگ در مقایسه با سلول های طبیعی روده بزرگ کاهش پیدا می کند.
به علاوه این آزمایش ها نشان داد افزایش بیان miR-۳۶۵۸ با کاهش بیان OCT۴ در سلول ها هم راه است. همین طور ارتباط مستقیم OCT۴ و miR-۳۶۵۸ به کمک روش های آزمایشگاهی نشان داده شد.
نتایج این پژوهش که در مجله بین المللی Biochemical Journal به چاپ رسیده است، miR-۳۶۵۸ را بعنوان یک ریز RNA سرکوب کننده تومور معرفی نمود که بر بیان ژن OCT۴ موثر است و می توان از آن برای درمان سرطان روده بزرگ استفاده نمود.
دکتر فهیمه حسینی، بهرام سلطانی، دکتر حسین بهاروند، دکتر سامان حسین خانی و همکارانشان این تحقیقات را انجام دادند.

1399/07/07
23:55:37
5.0 / 5
1284
تگهای خبر: ناسا
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۱
هوا فضا هوافضا