هوافضا- علوم هوا فضا

طرح های رفع مشكلات جنگل های مانگرو حمایت می شوند

طرح های رفع مشكلات جنگل های مانگرو حمایت می شوند

هوا فضا: صندوق پشتیبانی از پژوهشگران و فناوران معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری فراخوان پشتیبانی از طرح های پژوهشی در زمینه جنگل های مانگرو خلیج فارس را منتشر نمود.


به گزارش هوا فضا به نقل از ایسنا، با انتشار فراخوانی از طرف صندوق پشتیبانی از پژوهشگران و فناوران، پژوهشگران کشور از امروز دوشنبه اول دی تا ۳۰ دی ماه فرصت دارند طرح های خودرا در زمینه حفاظت از جنگل های مانگرو خلیج فارس ارسال نمایند.
علاقمندان می توانند با مراجعه به سامانه پژوهشی صندوق، طرح های خود در قالب طرح پژوهشی، پسا دکتری و رساله دکتری را با انتخاب کارگروه «حفظ اکوسیستم خلیج فارس» ارسال نمایند.
تهیه محتوای کتاب مرجع دو زبانه با عنوان جنگل های مانگرو ایران در سواحل خلیج فارس و دریای عمان هدفی است که این فراخوان دنبال می کند. البته تدوین این کتاب در ادامه فراخوان پیشین صندوق با موضوع اکوسیستم های حساس خلیج فارس است که با هدف یکپارچه سازی پژوهش های منفرد و مستقل این حوزه و ایجاد بانک اطلاعاتی موثر از پژوهش ها انجام شد.
دراین زمینه نشر چهار عنوان کتاب جامع دو زبانه هدف گذاری شده است. طرح های پژوهشی مورد نیاز برای تولید محتوای کتاب های اول و دوم در صندوق تصویب شده و در حال اجراست.
اطلس آبسنگ های مرجانی خلیج فارس، اطلس ماهیان زینتی خلیج فارس، تاثیر کارهای انسانی بر سلامت آبسنگ های مرجانی خلیج فارس، جنگل های مانگرو ایران در سواحل خلیج فارس و خلیج عمان عناوین این کتاب ها است.
برمبنای اعلام معاونت علمی ریاست جمهوری، همین طور عنوان های ۹ گانه این فراخوان شامل مطالعه تیپ و ساختار رویشگاه های مانگرو ایران، مطالعه فلورستیک جلبک های همراه مانگروهای ایران، مطالعه تحلیلی-تطبیقی مهره داران همراه رویشگاه های مانگرو ایران، مطالعه آفات و بیماریهای جنگل های مانگرو و چندل ایران، شناسایی و اولویت بندی تهدیدات انسانی پیش روی مانگروهای ایران، تهیه برنامه فضایی- راهبردی جنگل های مانگرو کشور، اکوفیزیولوژی و فنولوژی مانگروهای ایران، مطالعه تحلیلی-تطبیقی میکرو ارگانیسم های همزیست رویشگاه های مانگرو ایران و مطالعه عوامل مؤثر بر زادآوری در مانگروی ایران است. زمان اجرای هر طرح و دامنه تحقیقات آن با جزئیات در سایت صندوق آمده است.
منبع:

1399/10/01
18:31:40
5.0 / 5
1217
تگهای خبر: سیستم , فضایی , فناوری , ناسا
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
هوا فضا هوافضا