در اصفهان اجرا می شود

فاز اول تهیه نقشه های زمین شناسی نسل دوم

فاز اول تهیه نقشه های زمین شناسی نسل دوم

مدیرکل دفتر برنامه ریزی، فناوری و بودجه سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی، از تهیه نقشه های زمین شناسی نسل دوم در اصفهان برای اولین بار در کشور اطلاع داد و اظهار داشت: در این طرح جدید که سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور در دستور کار دارد، اکتشاف سیستماتیک و نقشه برداری به روش نسل دوم و سرور پایه انجام می شود.


به گزارش هوا فضا به نقل از ایسنا، رضا جدیدی با تکیه بر اینکه این روش هیچ شباهتی به نقشه های قبلی ندارد و بر پایه روش های دیجیتال با دقت بالا و هزینه کمتر انجام می شود، اظهار نمود: نقشه های زمین شناسی نسل دوم با استفاده از تصاویر دقیق ماهواره ای و با تحلیل و تلفیق اطلاعات ۳۰ ساله زمین شناسی کشور و به صورت یکپارچه تهیه می ‎شود و با گذشت زمان و تغییر فناوری ها به سادگی به روز خواهد شد.
جدیدی ضمن اشاره به اینکه تهیه نقشه های زمین شناسی نسل دوم پیش از این به صورت آزمایشی و محدود در کویر لوت انجام شد، تصریح کرد: این کار در استان اصفهان در محدود ۱۰ هزار کیلومتر مربع از آغاز سال آینده شروع می شود.
مدیرکل دفتر برنامه ریزی، فناوری و بودجه سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور، با اشاره به اینکه نقشه های نسل دوم دارای اطلاعات با دقت بالایی درباره مخاطرات زمین، زمین شناسی مهندسی، زمین شناسی محیط زیست و اکتشاف ذخائر معدنی است، افزود: در کنار تهیه این نقشه ها، طرح اکتشاف سیستماتیک برای چهار لایه فلزی، غیرفلزی، کانی قیمتی و نیمه قیمتی و عناصر استراتژیک در استان اصفهان تعریف شده است.
وی درباره انتخاب اصفهان برای اجرای این طرح، اظهار داشت: این استان واقع در مرکز ایران و خاستگاه متنوعی از ذخائر معدنی و دارای کمربندی کانی زایی و ظرفیت های مناسب زمین شناسی و اکتشاف است و همینطور مسئولان اصفهان به این مباحث توجه دارند.
به گزارش روابط عمومی سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور، جدیدی با تکیه بر اینکه سازمان زمین ‎شناسی و اکتشافات معدنی کشور در منطقه خاورمیانه، قطب علمی بشمار می آید و همکاری خوبی با دنیا دارد، اضافه کرد: این سازمان در جهت بومی شناسی و ارتقای علمی زمین شناسی برنامه های ترویجی را در همکاری با دانشگاه ها و موسسه های خصوصی در دستور کار دارد.1399/11/25
23:42:06
0.0 / 5
511
تگهای خبر: دیجیتال , سیستم , فناوری
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴