هوافضا- علوم هوا فضا
در اصفهان اجرا می شود

فاز اول تهیه نقشه های زمین شناسی نسل دوم

فاز اول تهیه نقشه های زمین شناسی نسل دوم

مدیرکل دفتر برنامه ریزی، فناوری و بودجه سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی، از تهیه نقشه های زمین شناسی نسل دوم در اصفهان برای اولین بار در کشور اطلاع داد و اظهار داشت: در این طرح جدید که سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور در دستور کار دارد، اکتشاف سیستماتیک و نقشه برداری به روش نسل دوم و سرور پایه انجام می شود.


به گزارش هوا فضا به نقل از ایسنا، رضا جدیدی با تکیه بر اینکه این روش هیچ شباهتی به نقشه های قبلی ندارد و بر پایه روش های دیجیتال با دقت بالا و هزینه کمتر انجام می شود، اظهار نمود: نقشه های زمین شناسی نسل دوم با استفاده از تصاویر دقیق ماهواره ای و با تحلیل و تلفیق اطلاعات ۳۰ ساله زمین شناسی کشور و به صورت یکپارچه تهیه می ‎شود و با گذشت زمان و تغییر فناوری ها به سادگی به روز خواهد شد.
جدیدی ضمن اشاره به اینکه تهیه نقشه های زمین شناسی نسل دوم پیش از این به صورت آزمایشی و محدود در کویر لوت انجام شد، تصریح کرد: این کار در استان اصفهان در محدود ۱۰ هزار کیلومتر مربع از آغاز سال آینده شروع می شود.
مدیرکل دفتر برنامه ریزی، فناوری و بودجه سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور، با اشاره به اینکه نقشه های نسل دوم دارای اطلاعات با دقت بالایی درباره مخاطرات زمین، زمین شناسی مهندسی، زمین شناسی محیط زیست و اکتشاف ذخائر معدنی است، افزود: در کنار تهیه این نقشه ها، طرح اکتشاف سیستماتیک برای چهار لایه فلزی، غیرفلزی، کانی قیمتی و نیمه قیمتی و عناصر استراتژیک در استان اصفهان تعریف شده است.
وی درباره انتخاب اصفهان برای اجرای این طرح، اظهار داشت: این استان واقع در مرکز ایران و خاستگاه متنوعی از ذخائر معدنی و دارای کمربندی کانی زایی و ظرفیت های مناسب زمین شناسی و اکتشاف است و همینطور مسئولان اصفهان به این مباحث توجه دارند.
به گزارش روابط عمومی سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور، جدیدی با تکیه بر اینکه سازمان زمین ‎شناسی و اکتشافات معدنی کشور در منطقه خاورمیانه، قطب علمی بشمار می آید و همکاری خوبی با دنیا دارد، اضافه کرد: این سازمان در جهت بومی شناسی و ارتقای علمی زمین شناسی برنامه های ترویجی را در همکاری با دانشگاه ها و موسسه های خصوصی در دستور کار دارد.1399/11/25
23:42:06
0.0 / 5
908
تگهای خبر: دیجیتال , سیستم , فناوری
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
هوا فضا هوافضا