هوافضا- علوم هوا فضا
مقابله با شبه علم در بحران كرونا،

گسترش اطلاعات نادرست در بستر شبكه های اجتماعی در عصر پسا حقیقت

گسترش اطلاعات نادرست در بستر شبكه های اجتماعی در عصر پسا حقیقت

به گزارش هوا فضا دانشجوی دكترای مطالعات آموزشی سواد رسانه ای با اشاره به اخبار و اطلاعات جعلی كه این روزها درباره كرونا در شبكه های اجتماعی دست به دست می شود، اظهار داشت: شایعه و خبر دروغ همانند ویروس عمل می كند. در صورتیكه بعد از دریافت چنین فایل هایی آنها را برای دیگران ارسال نكنیم، زنجیره انتشار ویروس شایعه گسسته خواهد شد.


به گزارش هوا فضا به نقل از ایسنا، روزبه حاتمی در یادداشتی با عنوان "گسترش اطلاعات نادرست در بستر شبكه های اجتماعی در عصر پسا حقیقت" كه در همراهی با پویش #علمی_شو كرسی ترویج علم یونسكو نگارش شده است، نوشت: "با گسترش شبكه های اجتماعی، شرایط و نحوه دسترسی به اخبار به شكلی بنیادین تغییر كرده است. روزنامه، رادیو و تلویزیون وسایل اصلی دریافت خبر تا قبل از پیدایش و رشد شبكه های اجتماعی بودند. نشر خبر در رسانه هایی مانند روزنامه و تلویزیون كاری حرفه ای است كه زیر نظر سردبیران هر بخش انجام می شود. نظارت روزنامه نگاران و دبیران و سردبیران خبر بر روند انتشار اخبار موجب می شود كه اخبار دروغ و شایعات تا حد قابل توجهی كاهش پیدا كرده و بوسیله این رسانه ها به شكل گسترده منتشر نشود.
از جانب دیگر، روند بررسی و انتشار اخبار در چنین رسانه هایی تا حدی زمانبر خواهد بود. در مقابل، با رشد شبكه های اجتماعی، هر شخصی می تواند بدون بررسی صحت خبر مبادرت به انتشار آن كند. این مساله موجب می شود خبررسانی به وسیله افراد غیرحرفه ای در شبكه های اجتماعی با سرعتی بسیار بالاتر از رسانه های رسمی صورت گیرد. دقت و صحت این روند خبررسانی اما بسیار پایین تر از اخبار انتشار یافته در رسانه های حرفه ای است.
دسترسی دایم به شبكه های اجتماعی و امكان انتشار گسترده اخبار دروغ، شرایطی را ایجاد كرد كه در سال ۲۰۱۶ میلادی و به دنبال انتخابات ریاست جمهوری ایالات متحده و رأی مردم انگلستان به خروج از اتحادیه اروپا كه با عنوان "برگزیت" شناخته می شود، دانشنامه آكسفورد واژه پساحقیقت را بعنوان پركاربردترین اصطلاح در رسانه های انگلیسی زبان بعنوان واژه سال برگزید. پساحقیقت به دوره و شرایطی اشاره دارد كه طی آن احساسات و باورهای شخصی بیش از حقایق عینی بر افكار عمومی موثر است.
در دوره پساحقیقت تشخیص حقیقت از دروغ بسیار دشوار خواهد بود؛ برای اینكه شایعه و اخبار نادرست در گستره ای بسیار وسیع منتشر می شوند. سرعت تولید و نشر خبر دروغ و شایعه بیشتر از سرعت پاسخگویی به شایعات است. بنا بر این در مدت زمانی كه كارشناسان بخواهند شایعه را بررسی نمایند و به آن پاسخ بدهند، دهها مورد شایعه و خبر نادرست دیگر انتشار یافته است. یكی از راه های پخش شایعات و اخبار دروغ انتشار آن در چارچوب فایل های صوتی بی نام و نشان است.
در دوره گسترش بیش از پیش بحران كرونا چنین فایل هایی معمولاً یا خبر از فاجعه ای پنهان می دهند؛ یا ادعا می كنند به آمار و اطلاعاتی مخفی دسترسی دارند؛ یا راهكارهای درمانی عجیب و غریبی را تجویز می كنند. بخش بسیار زیادی از این فایلها حاوی اخبار و اطلاعات جعلی هستند كه علاوه بر نگران كردن مخاطب، موجب ترویج راهكارهای درمانی خطرناك می شوند. شایعه و خبر دروغ همانند ویروس عمل می كند. در صورتیكه بعد از دریافت چنین فایل هایی آنها را برای دیگران ارسال نكنیم، زنجیره انتشار ویروس شایعه گسسته خواهد شد.
به گزارش هوا فضا به نقل از ایسنا، كرسی یونسكو در ترویج علم بمنظور مقابله با شبه علم، اخبار غیرعلمی و باورهای غلطی كه این روزها پیرامون كرونا ویروس جدید در جامعه پخش شده، پویشی را به نام «#علمی_شو» راه اندازی كرده و از همه علاقه مندان به مباحث علمی درست، دعوت می كند با تولید و ارسال پیام های كوتاه صوتی، تصویری و متنی، در امتداد جایگزینی اندیشه و رفتار صحیح علمی در جامعه بجای هراس از این بحران، این پویش را یاری كنند.
كرسی یونسكو در ترویج علم از صاحبنظران، متخصصان و نیك اندیشان دعوت كرده است بوسیله ایمیل كرسی به آدرس unescocps@gmail.com، صفحه اینستاگرام unescocps و كانال تلگرامی @unescocps به پویش "#علمی_شو بپیوندند.1399/01/23
13:49:12
5.0 / 5
3424
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
هوا فضا هوافضا